Ta del av intervjun med Anna Johansson, instruktör i kickboxning och ordförande i FC Phoenix IF.
Anna är 38 år, på dagarna arbetar hon som ekonom och kvällar samt helger spenderas på Fighter Centre, då antingen som instruktör eller så tränar hon själv thai- eller kickboxning. Anna är även ordförande i föreningen FC Phoenix IF där hon är med och driver utvecklingen av tävlingsverksamheten.
Jag började träna kickboxning hösten 2016. Började även med thaiboxning våren 2023.
Jag och min syster ville ha en aktivitet att göra tillsammans. Hon har bakgrund inom taekwondo och jag var intresserad av boxning, så då gjorde vi en kompromiss och började i kickboxning tillsammans.
Kanske inte specialitet per say, men är south paw (vänsterhänt).


– Vad driver dig som instruktör?
Som instruktör drivs jag av att se personer utvecklas. Allt från att se en nybörjare sätta sin första kombo eller få till den där blocken en kämpat med till att vara med vid någons tävlingsdebut. Det är otroligt häftigt att få följa med någon på dennes resa i kampsporten när den når sina mål och även att ibland få följa med hela vägen in till ringhörnan på en SM final.
Jag är också är bra på att anpassa övning efter nivå och grupp samt kan trolla fram en utmanande fys ur rockärmen om det behövs.
Jag tror att Fighter Centre har en stark framtid eftersom det är en organisation som strävar efter ständig optimering och förbättring.
På Fighter Centre möts mängder med personer i olika åldrar och med olika bakgrunder. Det är ett härligt myller av allt från nybörjare till proffsfighters och en familjär känsla trots mängden tränande. Här får man rolig och utmanande träning efter sin egen nivå.