Kickboxningen var ner i Skurup på tävling den 1/3-25 med Malusi och Tiffany
Det var ett litet gäng med Malusi och Tiffany som fighters och Marcus och Tony som coacher
Tiffany är först ut av våra fighters idag. Hon möter en längre tjej. Tiffany börjar bra när hon sätter press på motståndaren med boxning och sparkar och träffar bra. Men tyvärr släpper vi igenom lite för många lowkicks i vissa situationer. Tiffany kämpar på igenom matchen även om energin tyvärr tar slut inför rond tre. Tyvärr blir det förlust.
Men nu laddar vi om till nästa match.
Tiffany går sin andra match för dagen och det med stor revanschlust. Tiffany gör en riktigt bra match med stark boxning och mycket lowkicks och styr sin motståndare med sin press och svarar tillbaka hela match när motståndaren gör någonting. Efter tre tuffa ronder så står Tiffany som vinner med 2-1.
Då var det äntligen dags för Malusi att gå sin match. Han startar starkt med mycket press i sin boxning och skickar mycket vänstersparkar som sitter bra mot motståndarens lever. Det är en tuff kille som svingar ordentligt med sina slag men Malusi är stabil i sin guard och fortsätter att sätta sin press med boxning och sparkar. Efter tre ronder så står Malusi som vinnare med 3-0.
Bild:Tiffany, Tony, Malusi och Marcus.