Vinster på southside battle 32

Vinster på Southside Battle 32

Fighter Centre Muaythai drog till huvudstaden för thaiboxning och fick med sig två segrar hem!

Stort grattis Malin Andersson och Janet Kling!
Bounce right back Morten Schanner!

Matchreferat från Akram Haddad som sammanfattar Fighter Centre Muay Thais 3 matcher på Southside Battle 32 lördagen 30 oktober dagen i Stockholm.

”Först ut är Janet Kling som går sin andra D-klass. Hon fick möta en duktig fighter från VBC Väsby och de bjöd på en riktig bra match. Det slutade med en klar vinst för Janet som pressade hela matchen och gav henne en räkning i tredje ronden.

Nästa ut var Malin Andersson  som mötte en bra fighter från Lycksele Muay thai i C-klass. Malin dominerade direkt från början.Första ronden satta hon en hård teep på ansiktet och det ledde till ett cut och matchen stoppades av domaren … Blev Tko och vinst för Malin!

Morten Schanner mötte en  tuff fighter från Fit4Fight i C-klass. Det blev tyvärr en förlust för Morten. Nu gäller bara vila, läka, lära från sina misstag och dundra vidare mot nya mål

Vi får tacka SouthSide Arena för en bra uppstyrd tävling ????????

Bild ovan: Vinst Malin Andersson

Vinster på southside battle 32
Vinst för Janet Kling