Fina resultat på Kaisho Battle 2

Igår hade vi hela 9 matcher i A- och B-klass, varav 5 debuter,  på Kaisho Battle i Helsingborg. Det slutade med 6 snygga vinster och massa erfarenhet!

Vinst i alla A-klass matcherna: KO för Nermin Mehmedagic,  Submission för Linus Roemke, och på domslut för Robert Nilsson.

I B-klass Vinst för Hassan Nahili, Sebastian  Vocanac och Daniel Alkhoury

Tyvärr förlust för Saham Naman ,Payman Bahra och Shuayb Azim

Tänkvärda ord från Enes Ahmemulic: Alla ska tänka på att man inte är besegrad om man förlorar. Man är det om man ger upp!

Domare var Rickard Ramsten och Ante Agneby

Och medföljande coacher var Andreas Brodal,  Julius Sonnerud och Ante Agneby

 

Stort tack till Ante som präntat ihop nedan matchrefereat :

– Sahem gör det bra mot ett duktigt tekniskt motstånd. Det räcker inte helt till men nu är debuten avklarad!
– Hassan kommer in med mycket energi och har ingen tvekan från start till slut och tar hem vinst på domslut.
– Daniel är vår tredje debutant på lika många matcher men det är inget som märks. Bra sparkar och fina nedtagningar tar hem segern på domslut 🤙
– Sebbe har en gameplan att köra stående och han gör det kanonfint hela matchen. Väldigt fina kombinationer och de gånger som motståndaren lyckas få en nedtagning så ställer Sebastian sig upp eller vänder och hamnar på topp. Jättebra utförd match.
– Payman gör sin första match och är tokkylig och visar inga nerver alls. Vår kraftfullhet räcker dock inte mot en betydligt längre motståndare och vi går tillbaka till ritbordet för framtiden.
-Shoayb är sist ut i B-klass för oss och det är återigen en debut. Även han har en betydligt längre motståndare men vi går in med attityd direkt och visar kunskap både stående som på backen. Tyvärr fastnas det i en anaconda som vi får klappa på.
5 av 6 i B-klass gjorde debut och samtliga hade ett riktigt bra träningspass i att tävla!
Till A-klass och mer erfarenhet så är Nermin först ut.
-Nermin gör en av sina bättre matcher och cuttar motståndaren redan i första slagväxlingen. Matchen är Nermins från sekund 1 men hans tuffa motståndare står emot fram till tredje rond där en leverspark skickar honom till backen och Nermin mycket sportsligt väntar in att domaren ska förstå att matchen är över.
-Direkt efter är det Smesh-time med Robert. Även här är det vår match direkt från start, kliniskt och smart arbete med dominant toppkontroll lämnar inga som helst tvivel att domslutet är vårat.
-Linus avslutar dagen på sitt klassiska sätt. Han lägger i sin växel och så kör han den rakt igenom hela matchen och nöter ut motståndare för att till slut kunna avsluta på RNC. En väldigt fin insats där han vänder underläge till vinst.
6-3 i resultat men grymt många fina insatser jag, Alexander och Julius fick förmånen att coacha idag!
Stort tack till Rickard Ramsten som var med som vår domare och därmed gör det möjligt för oss att få tävla överhuvudtaget ❤

Nermin vinst på KO, Kaisho Battle 2

MMA KLASS-B, -70,3 KG
DIBRAN POPAJ (Blue), APEX KALMAR IF vs SAHEM NAMAN(Red), FCIF
Vinnare: Blue, Vinstsätt: Domslut (3-0), Tid: 3:00, Rond: 2

MMA KLASS-B, 70,3 KG
HABIB ALLAH NASERI (Blue), VETLANDA MMA vs DANIEL ALKHOURY(Red), FCIF
Vinnare: Red, Vinstsätt: Domslut (3-0), Tid: 3:00, Rond: 2

MMA KLASS-B, -70,3 KG
OLLIWER LUNDSTRÖM(Blue), ADRENALINE vs SEBASTIAN VOCANAC(Red), FCIF
Vinnare: Red, Vinstsätt: Domslut (3-0), Tid: 3:00, Rond: 2

MMA KLASS-B,-70,3 KG
JONATHAN REHNBERG(Blue), VÄXJÖ TITANS vs HASSAN NAHILI(Red), FCIF
Vinnare: Red, Vinstsätt: Domslut (2-1),Tid: 3:00,Rond: 2

MMA KLASS-B, -77,1 KG
ALEXANDER HÅKANSSON(Blue), GBG MMA vs PAYMAN BAHRA(Red), FCIF
Vinnare: Blue, Vinstsätt: RSC – Referee Stops Contest, Tid: 1:27, Rond: 1

MMA KLASS-B, -83,9 KG
GUSTAF SANDELIN(Blue), COLOSEUM FC SKÖVDE vs SHUAYB AZIM(Red), FCIF
Vinnare: Blue, Vinstsätt: Submission (Giljotin),Tid: 0:55,Rond: 2

MMA KLASS-A, -70,3 KG
MATHIAS CARLUND (Blue),FIT4FIGHT IF vs NERMIN MEHMEDAGIC(Red), FCIF
Vinnare: Red, Vinstsätt: RSC – Referee Stops Contest,Tid: 0:27,Rond: 3

MMA KLASS-A, -77,1 KG
PASHA TARZI(Blue), STHLM SHOOT vs ROBERT NILSSON(Red), FCIF
Vinnare: Red, Vinstsätt: Domslut (3-0),Tid: 3:00,Rond: 3

MMA KLASS-A,-77,1 KG
MIKKEL HENNINGS(Blue), CSA Internationell vs LINUS ROEMPKE(Red), FCIF
Vinnare: Red, Vinstsätt: Submission (Rear Naked Choke), Tid: 1:59, Rond: 3

Publicerad: