Gladius MMA kammade hem 3 vinster på Escalate Challenge 14 i Nyköping i helgen!
Stort grattis till Axel Karlsson för snygg vinst i MMA Klass-A samt till Henrik Segelström och Denyz Zelinsky som vann i MMA Klass-B (fd Shootfighting).
Bounce right back till Heytham Tounes och Anton Andersson – MMA Klass-A samt Navid Badi och Karl Liebsch – MMA Klass-B (fd Shootfighting) där det inte stämde hela vägen!
MMA KLASS-A
Axel Karlsson, Gladius MMA vs Robin Roos, Västerås Fight Club -77,1 kg Vinst: Axel i rond 2 på Submission (Triangel)
MMA KLASS-B
Henrik Segelström, Gladius MMA vs Dawid Mandrela, Nyköpings Kampsportsklubb, – 70,3 kg Vinst: Henke i första ronden på Submission (Giljotin)
Denyz Zelinskyi, Gladius MMA vs Hampus Irvefjord, Icon MMA – 70,3 kg Vinst för Denyz i rond 2 på Submission (RNC)
Stort tack till Coach Ante Agneby för bilder samt refererat av matcherna:
”Henke möter en boxare och har som gameplan att söka clinch och ta ner.
Precis detta är vad han gör och efter att initialt gått på en anaconda så byter han till giljotin som, efter ett par justeringar, sitter så motståndaren klappar ut cirka 90 sek in i matchen. Stabil insats och ett klart steg framåt att strukturerat arbeta igenom sin plan!Denyz gör sedan sin debutmatch och startar väldigt ivrigt och spretigt. Han åker tidigt på en snyting som gör att blodet forsar ur näsan. Efter en liten paus för städning så fortsätter matchen och Denyz söker flertal benlås som misslyckas och motståndarna får därmed poänggivande positioner som gör att Denyz ligger under i rondvilan.
Andra ronden är Denyz betydligt mer samlad och efter att gått på ytterligare benlås så switchar han till rygg och drar ut sin motståndare på RNC. Snygg comeback och ett fantastiskt sätt att fira sin födelsedag på :)Även Karl gör debut och går ut riktigt fint och kontrollerat i det stående. Han för den stående delen i matchen varpå motståndarna ser det bättre att försöka få det till backen. Tyvärr visar detta sig vara ett bra val för hans del och efter lite scrambles så får motståndaren ryggen och Kalle tvingas klappa. Ingen match att skämmas över dock och Kalle har mycket mer att visa på mattan och har både positiva och negativa delar att ta med sig hem.
Navid gjorde bra ifrån sig i slagdistans och clinch tills han råkade ge ryggen och åkte på en rear naked.
Axel går in och gör en avvaktande första rond där han känner på motståndet utan att riktigt komma in i sitt game. Andra ronden kliver han ut och visar en annan attityd där han tar för sig betydligt mer. Matchen hamnar ganska snabbt på backen då Axel drar guard och snabbt fångar upp motståndaren i en armbar. Efter lite krig framåtillbaka så ställer han snabbt och vackert om från armbaren till en triangel som ger honom vinsten. Snyggt!
Heytham gör en ok match men har tyvärr lite svårt att släppa nävarna och förlusten på domslut är uppenbar. En bra dag ska detta vara en match han styr och kontrollerar men idag var tyvärr inte en sån dag. Det finns en enorm kapacitet, det vet vi alla!
Anton kliver in som mainevent för att avrunda hela tävlingen och gör därmed också debut i amatör mma. Han går in fint i slagväxling men hamnar dessvärre ganska tidigt under sin över 100kg tunge motståndare och får ligga och försvara nästan hela ronden. Andra ronden tar Anton initiativ och har press mot bur men lyckas inte få ner det till backen och bränner lite krafter i sina nedtagningsförsök. När han sedan hamnar under i mount så blir det återigen försvar men han orkar inte riktigt ta sig tillbaka och domaren bryter matchen. Han är nu en erfarenhet rikare och vet hur det är att simma med de större fiskarna. Han kommer komma tillbaka med besked!”

