Fighter TKD blev bästa klubb på VSC

I helgen så avgjordes Västsvenska Cupen i Lisebergshallen. Det blev en riktigt trevlig tävling och resultatet blev riktigt bra för Fighter Taekwon-Do.



Totalt blev det 8 guld, 1 silver och 4 brons. Medlajskörden gjorde att vi blev bästa klubb.



Stort tack till alla som hjälpte till och gjorde tävlingen till en riktig trevlig tillställning.



RESULTAT



BÄSTA KLUBB


  Klubbens namn Guld Silver Brons Totalt
1 Fighter TKD Göteborg 8 1 4 13
2 Lindome TKD 3 3 5 11
3 Mariestad TKD 3 1 3 7
4 Skövde TKD 3 1 2 6
5 Bohuslän TKD 3 1 4
6 Frölunda TKD 2 4 5 11
7 Partille TKD 1 3 6 10
8 Ljungby TKD 1 3 4 8
9 Tyresö TKD 1 3 2 6
10 Se-Jong TKD Floda 1 1 1 3
11 Mölndal TKD 1   1 2
12 KärraTKD 1     1
13 Södermalm TKD   2 1 3
  Värnamo TKD 2 1 3
  Stenungsund TKD   2 1 3
16 Uppsala TKD   1 3 4
17 Trollhättan TKD     3 3
18 Ale TKD     2 2
20 Gnesta TKD     1 1
  Torslanda TKD     1 1






JUNIORER

Tul Nybörjare Herrar


1.a Anton KHÃ…RE-ZÄLL – Skövde TKD

2.a Sam ZOLAGHARI – Partille TKD

3.a Jonny LILJEDAL – Södermalm TKD

3.a Gustav – LINBLOM – Martestad TKD



Tul Nybörjare Damer

1.a Alexandra REGNÈR – Lindome TKD

2.a Nikita NARSHI – Mariestad TKD

3.a Fanny PETERSSON-SÄLLBERG – Lindome TKD

3.a Amanda HJALBER – Lindome TKD



Tul Mellanavancerade Herrar

1.a Fredrik FOSS – Mariestad TKD

2.a Fredrik BILLOW – Ljungby TKD

3.a Haron BAYANI – Uppsala TKD

3.a Teodor SUNDSTRÖM – Mölndal TKD



Tul Avancerade Herrar

1.a Adam JOSEFSSON – Bohuslän TKD

2.a Nemanja POPOVIC – Ljungby TKD

3.a William HARYANA – Lindome TKD

3.a Stefan POPOVIC – Ljungby TKD



Kamp Nybörjare Damer -45kg/-50kg

1.a Nikita NARSHI – Mariestad TKD

2.a Emma Olsson – Stenungsund TKD

3.a Yok SITTHIJESORN – Uppsala TKD



Kamp Nybörjare Damer -60kg

1.a Lisette KNUTSEN – Bohuslän TKD

2.a Amanda HJALBER – Lindome TKD



Kamp Nybörjare Herrar -58kg/-63kg

1.a Niclas HENRIKSSON – Tyresö TKD

2.a Jonny LILJEDAL – Södermalm TKD

3.a Azim NAJIBI – Tyresö TKD

3.a Sam ZOLFAGHARI – Partille TKD



Kamp Nybörjare Herrar -70kg

1.a Anton KHÃ…RE ZÄLL – Skövde TKD

2.a Samir SUSKIC – Värnamo TKD

3.a Axel NEHLS – Se-Jong TKD Floda

3.a Christoffer PALMBERG – Torslanda TKD



Kamp Nybörjar Herrar +70kg

1.a Anton NÖJD – Lindome TKD

2.a Martin PERSSON – Partille TKD

3.a Viktor GOLEBIOWSKI – Tyresö TKD



Kamp Mellanavancerade Herrar -70kg/+70kg

1.a Fredrik FOSS – Mariestad TKD

2.a Albin ATTEBO – Frölunda TKD

3.a Haron BAYANI – Uppsala TKD

3.a Carl VÃ…GFELT-NIHLAMAR – Frölunda TKD



Kamp Mellanavancerade Damer -55kg

1.a Linda-Le ROSENQUIST – Frölunda TKD

2.a Veronica RYDEN – Värnamo TKD



Kamp Avancerade Herrar Öppen klass

1.a Richard BERGSTRÖM – Bohuslän TKD

2.a Adam JOSEFSSON – Bohuslän TKD

3.a Stefan POPOVIC – Ljungby TKD

3.a Robin BENGTSSON – Partille TKD





SENIORER

Tul Nybörjare Damer


1.a Lisa NORDQVIST – Fighter TKD Göteborg

2.a Toina TELL-CEREXHE – Frölunda TKD

3.a Cecilia KLEIN – Ale TKD

3.a Anette SKYMAN – Ale TKD



Tul Nybörjare Herrar

1.a Patrik KARLSSON – Mölndal TKD

2.a Pierre LINDBERG – Se-Jong TKD Floda

3.a Joakim STJERNMAN – Frölunda TKD

3.a Magnus OLOFSSON – Mariestad TKD



Tul Mellanavancerade Damer

1.a Linda-Le ROSENKVIST – Frölunda TKD

2.a Helene EKLUND – Frölunda TKD

3.a Caroline LÖVGREN – Frölunda TKD

3.a Maria HOVELIUS – Ljungby TKD



Tul Mellanavancerade Herrar

1.a Thu NGUYEN – Fighter TKD Göteborg

2.a Dennis INGESSON – Skövde TKD

3.a Jonathan RYDBERG – Partille TKD

3.a Sebastian SALMAN – Trollhättan TKD



Tul Avancerade Damer

1.a Viveka STRÖCK – Fighter TKD

2.a Emelina VANILJA – Lindome TKD



Tul Avancerade Herrar

1.a Patrik MALMENKLEV – Kärra TKD

2.a Joel Tedestam – Ljungby TKD

3.a Stefan PLOMGREN – Lindome TKD

3.a Jimmi LEJENBLAD – Skövde TKD



Kamp Nybörjare Damer Öppen klass

1.a Maria SELLERT – Fighter TKD Göteborg

2.a Sandra LARSSON – Uppsala TKD

3.a Liberta MEHMEDI – Fighter TKD Göteborg

3.a Sanna PETERSSON – Fighter TKD Göteborg



Kamp Nybörjare Herrar -63kg

1.a Erik HAYLING – Lindome TKD

2.a Tommie NISSÄLLÄ – Tyresö TKD

3.a Joakim STJERNMAN – Frölunda TKD

3.a Tommy LINDER – Lindome TKD



Kamp Nybörjare Herrar -71kg

1.a Andreas JONASSON – Fighter TKD Göteborg

2.a Fredrik CENTERKRONA – Tyresö TKD

3.a Kalle FILIPSSON – Värnamo TKD

3.a Simon EASTERLING – Partille TKD



Kamp Nybörjare Herrar -80kg

1.a Daniel ELFSTRAND – Se-Jong TKD Floda

2.a Johan BENGTSSON – Stenungsund TKD

3.a Hans-Erik GJELSETH – Trollhättan TKD



Kamp Nybörjare Herrar +80kg

1.a Carl-Magnus LUNDBERG – Partille TKD

2.a Raffe NIEWIAROWSKI – Tyresö TKD

3.a Patrik SEROBIAN – Mariestad TKD

3.a Mats LANDERVIK – Fighter TKD Göteborg



Kamp Mellanavancerade Damer -70kg/+70kg

1.a Maria HOVELIUS – Ljungby TKD

2.a Helene EKLUND – Frölunda TKD

3.a Caroline LÖFGREN – Frölunda TKD



Kamp Mellanavancerade Herrar Öppen klass

1.a Dennis INGESSON – Skövde TKD

2.a Thu NGUYEN – Fighter TKD Göteborg

3.a Michael JAEGERÅS – Stenungsund TKD

3.a Sebastian SALMAN – Trollhättan TKD



Kamp Avancerade Herrar -71kg

1.a Hung NGUYEN – Fighter TKD Göteborg

2.a Samir MEHINOVIC – Södermalm TKD

3.a Joel TEDESTAM – Ljungby TKD

3.a Andreas DELLERUD – Gnesta TKD



Kamp Avancerade Herrar -80kg

1.a Mattias HASTLER – Fighter TKD Göteborg

2.a Martin KOITRAND – Partille TKD

3.a Mattias OLLAS – Partille TKD

3.a Greger CRONQUIST – Fighter TKD Göteborg



Kamp Avancerade Herrar +80kg

1.a Olof PETERSSON – Fighter TKD Göteborg

2.a Alex HELLDNER – Lindome TKD

3.a Henrik DROTTZ – Partille TKD

3.a Jimmi LEJENBLAD – Skövde TKD

Publicerad: