Resultat Aprilcupen

Aprilcupen arrangerades av Ängelholms kickboxningsklubb lördagen den 19 april.

14 föreningar med 63 fighters deltog och 57 matcher avverkades.

Fighter Kickboxning tog hem 4 stycken bronspengar.

Resultat:

-50 LC

1:a Ida Sihvonen, Ironman Kickboxningsklubb Göteborg

2:a Glenda Marroquin, Kalvhagens Box Center

-55 LC

1:a Therese Gunnarsson, Ängelholms Kickboxningsklubb

2:a Melissa Romero, Eskilstuna kickboxningsklubb

3:a Kristin Skante, Fighter Kickboxnings Förening

-60 LC

1:a Sandra Ã…kerblom, Wollsjö Kickboxing Club

2:a Cecilia Albrektsson, Ängelholms Kickboxningsklubb

3:a Veronika Persson, Helsingborgs Kick & Thai

-65 LC

1:a Elin Eriksson, Eskilstuna kickboxningsklubb

2:a Josefine Olsson, Iron Man Idrottsklubb Nordanstig

3:a Kate Jurrisson, Wollsjö Kickboxing Club

+65 LC

1:a Kerstin Stridsman, Kalvhagens Box Center

2:a Josefina Karlsson, Ängelholms Kickboxningsklubb

3:a Jennie Knutsson, Fighter Kickboxnings Förening

-57 LC

1:a Abo Semaoi, Ängelholms Kickboxningsklubb

2:a Gustav Larsson, Skagersvik Kickboxning

3:a Rick Bergkvist, Ängelholms Kickboxningsklubb

-63 LC

1:a Tomas Karlsson, Kalvhagens Box Center

2:a Edwin Pettersson, Landskrona Asiatiska Förening

3:a Kristian Tadic, Ängelholms Kickboxningsklu

-69 LC

1:a Alex Bring Palm , Ängelholms Kickboxningsklubb

2:a Kim Falkman, Landskrona Asiatiska Förening

-74 LC

1:a Emil Hossen, Ängelholms Kickboxningsklubb

2:a Micha Schilcher, Eskilstuna Kickboxning

3:a Jonas Grönhage, Jönköpings Kick & Boxningsklubb

-79 LC

1:a Tony Berglund, Landskrona Asiatiska Förening

2:a Jonas Axelsson, Jönköpings Kick & Boxningsklubb

3:a Fahrad Husseni, Jönköpings Kick & Boxningsklubb

-84 LC

1:a Tobias Seger, Eskilstuna kickboxningsklubb

2:a Lucas Byrlén, Ängelholms Kickboxningsklubb

3:a Tommy Sand, Fighter Kickboxnings Förening

-89 LC

1:a Marcus Johansson, Landskrona Asiatiska Förening

2:a Krunoslav Pavlovic, Ironman Kickboxningsklubb Göteborg

3:a Savas Uzunkir, Eskilstuna kickboxningsklubb

-94 LC

Utgick

+94 LC

1:a Andreas Christiansson, Kalvhagens Box Center

2:a Olof Reichenberg, Ironman Kickboxningsklubb Majorna

3:a Olof Pettersson, Fighter Kickboxnings Förening

FC

-63,5 FCLK

Daniel Karlsson, Coloseum Kick Boxing Klubb

vs

Jonas Claesson, IF Fight Center Linköping

Vinst: Daniel Karlsson, Coloseum Kick Boxing Klubb

-67 FC

Lars Stenlid, IF Fight Center Linköping

vs

Mohammad Hassan Al-Naib, Malmö Boxing Academy BK

Vinst: Mohammad Hassan Al-Naib, Malmö Boxing Academy BK

-91 FCLK

Mikael Bäckström, Coloseum Kick Boxing Klubb

vs

Yahya Mohammad, Kalvhagens Box Center

Vinst: Mikael Bäckström, Coloseum Kick Boxing Klubb